Sunday 16-06-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

VIA Riad, destinacioni më i fundit luksoz i kryeqytetit saudit

admin
  • Krijuar : 02-02-23
  • / 3349 Lexime

Turki Al-Sheikh inauguron destinacionin e ri premium në kryeqytetin saudit

Fishekzjarret ndriçuan qiellin ndërsa Turki Al-Sheikh, kryetar i Autoritetit të Përgjithshëm të Argëtimit, inauguroi VIA Riyadh, i cili do të hapë zyrtarisht dyert e tij për publikun në mes të shkurtit.

VIA Riyadh do të ofrojë shfaqje live, si dhe mikpritje, akomodim dhe shërbime të jashtëzakonshme për vizitorët që kërkojnë përvoja premium.

Ndërtimi i zonës, e cila është ndërtuar në stilin Salmani, zgjati 20 muaj. Procesi i projektimit Salmani bazohet në gjashtë vlera thelbësore të përshkruara nga Mbreti Salman: autenticiteti, vazhdimësia, përqendrimi ndaj njeriut, jetueshmëria, inovacioni dhe qëndrueshmëria. Arkitektura Salmani integron stilet moderne të jetesës duke evokuar identitetin lokal dhe trashëgiminë arkitekturore të Mbretërisë.
E vendosur pranë Ritz-Carlton, VIA Riyadh mban një vend të rëndësishëm në historinë saudite pasi ishte vendlindja e Shtetit të Dytë Saudit në vitet 1820. Gurët nga malet Tuwaiq u zgjodhën dhe u nxorrën me kujdes për të krijuar dhe ndërtuar zonën.

Për të inkurajuar qetësinë dhe qetësinë në VIA Riyadh, janë instaluar burime uji në ambientet e brendshme dhe ujëvarat e ndërthurura me pjesën tjetër të peizazhit të jashtëm. Tingujt e butë dhe qetësues të ujit krijojnë një përvojë që përmirëson peizazhin piktoresk natyror të zonës.

Ceremonia e inaugurimit dëshmoi praninë e një numri ministrash, zyrtarësh dhe ambasadorë të akredituar në Mbretëri.
Ahmed Al-Khateeb, ministri saudit i turizmit, ndau në llogarinë e tij zyrtare në Twitter: “Me ftesë të vëllait tim, Shkëlqesisë së Tij Këshilltarit Turki Al-Sheikh @Turki_alalshikh, isha i kënaqur që mora pjesë në hapjen e projektit @ViaRiyadh, i cili përfshin hotelin St. Regis për herë të parë në Mbretëri dhe një sërë restorantesh luksoze, të cilat kontribuojnë në krijimin e një eksperience unike për vizitorët dhe banorët e qytetit të Riadit, i cili do të mbetet destinacioni turistik më emocionues dhe tërheqës.”

Ambasadori japonez në Arabinë Saudite Iwai Fumio tha në llogarinë e tij zyrtare në Twitter: “Me ftesë të mirë të Shkëlqesisë së Tij, Presidenti i Autoritetit të Përgjithshëm të Argëtimit @Turki_alshikh mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të @ViaRiyadh mbrëmë. Kjo faqe me të vërtetë mishëron një shenjë të veçantë në Riad, ku shijoni një përvojë të re dhe unike.”

Ceremonia private dëshmoi gjithashtu nderimin e Khaled Al-Malik, kryetarit të Shoqatës së Gazetarëve Saudite, për karrierën e tij të jashtëzakonshme mediatike./botaislame.com

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame