Sunday 16-06-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

Ëmbëlsira që do të “ringrejë” Turqinë e shkatërruar nga tërmetet

admin
  • Krijuar : 23-04-23
  • / 4922 Lexime

Përpara se dy tërmete të goditnin provincën turke të Hatajit, kishte më shumë se 30 dyqane që përgatitnin një nga ëmbëlsirat më të mira turke: künefen. Tashmë ato pak ëmbëltore që kanë mbetur, dëshirojnë medoemos ta mbajnë gjallë këtë traditë.

Engin Dinç, i cili rihapi dyqanin e tij të dëmtuar disa javë pas tërmeteve të fundit, thotë se kjo ngjarje tragjike nuk do të harrohet kurrë.

“Disa ditë pas tërmeteve, përgatita kunefen e parë për vete dhe gruan time. Mu duk kunefeja më e mirë që kisha përgatitur ndonjëherë. Më shijoi… ishim gjallë. Aty e kuptuam se duhet të përshtateshim me rrethanat e reja për të mbijetuar”.  Engin Dinç, pronar i një dyqani künefe-je

Shumica e klientëve tani janë punonjës të forcave të sigurisë, që arrijnë të përballojnë blerjen e künefe-s. Megjithatë, edhe banorët që kthehen për të mbledhur gjërat nga shtëpitë e tyre të shkatërruara, gjithashtu ndalen dhe hanë një künefe. Kjo ëmbëlsirë me fije kadaifi, djathë të shkrirë, sherbet dhe stika, i kujton atyre jetën para tragjedisë dhe për disa momente ata ndihen të lumtur. 

Si të përgatitim një künefe

Përbërësit:

– 400 ml ujë

– 1 gotë e gjysmë ujë

– 1 lugë gjelle lëng limoni

– 150 g gjalpë pa kripë

– 300 g kadaif

– 200 g djathë Hatay ose mocarela

– Fëstëkë të grirë imët  

Përgatitja:

Hapi 1 
Në një tenxhere përgatitim sherbetin, duke ngrohur ujin dhe sheqerin derisa të vlojë. Përzieni herë pas here. Më pas, shtoni lëngun e limonit dhe lëreni për 5 minuta në zjarr të ulët. Lëreni të ftohet. 

Hapi 2

Shtroni kadaifin dhe lyejeni me gjalpë të shkrirë. Vendoseni enën në zjarr dhe herë pas here rrotullojeni, derisa pjesa e poshtme të ketë marrë një ngjyrë të artë. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

Hapi 3
Vendosni djathin dhe më pas mbulojeni me një shtresë tjetër kadaif. Pasi ta ktheni künefe-n me kokë poshtë në një tepsi tjetër, përsërisni procesin e pjekjes.

Hapi 4
Hidhni sherbetin e ftohur mbi künefe e sapogatuar, nga skajet deri në qendër. Hidhni mbi të fëstëk, kajmak ose akullore, sipas dëshirës. /A2CNN

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame