Thursday 23-05-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

Futbollisti francezo-algjerian sanksionohet për shkrimin "Allahu është i madh" në bluzën e tij

admin
  • Krijuar : 01-10-23
  • / 4177 Lexime

Futbollisti i ri francezo-algjerian Enzo Sternal përballet me përjashtimin nga skuadra e Francës nën 16 vjeç për shkak të festimit të një goli duke treguar një bluzë poshtë ku shkruhet "Allahu është i madh".
Intensifikimi i islamofobisë në Francë është bërë gjithnjë e më evident.
Futbollisti i ri premtues francezo-algjerian, Enzo Sternal, është përjashtuar nga kombëtarja e Francës U16 për shkak të një feste fetare. Zyrtarët nga Federata Franceze e Futbollit thuhet se nuk ishin komod me veprimin e lojtarit për të zbuluar frazën "Allahu është i madh" nën fanellën e tij ndërsa festonte një gol. Incidenti ndodhi në prill kur ai festoi një gol gjatë një ndeshjeje në turneun prestigjioz Montaigu.

Enzo Sternal, një yll në rritje në futbollin francez, ka trashëgimi algjeriane nga ana e nënës së tij. Rrjedhimisht, ai mund të ketë mundësinë të përfaqësojë kombëtaren e Algjerisë nëse i drejtohet nga Federata Algjeriane e Futbollit (FAF). Sulmuesi i talentuar, i cili është pjesë e qendrës stërvitore të Olympique de Marseille, konsiderohet si një nga perspektivat më të ndritura në futbollin global. Në verën e vitit 2022, ai bëri një lëvizje të rëndësishme te OM, duke siguruar një marrëveshje me vlerë rreth 550,000 euro, duke përfshirë bonuset dhe një përqindje të çdo tarife të mundshme transferimi në të ardhmen, një arritje e jashtëzakonshme për një lojtar 15-vjeçar.

Islamofobia në Francë është dukshëm duke u përshkallëzuar në nivele të larta. Këto zhvillime demonstrojnë sfidat me të cilat përballen myslimanët të cilët shprehin hapur besimin e tyre në një kontekst publik, duke kontribuar në një shqetësim në rritje për diskriminimin fetar brenda vendit./ S2J // pregatiti: bota-islame.com

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame