Thursday 23-05-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

Udhëheqësit arabë mbërrijnë në Britaninë e Madhe për të shprehur ngushëllimet për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II

admin
  • Krijuar : 18-09-22
  • / 4618 Lexime

Dinjitarë të huaj kanë mbërritur gjatë ditëve të fundit, përpara funeralit të nesërm

Mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë në Mbretërinë e Bashkuar, vdiq në Balmoral në moshën 96-vjeçare, pasi mbretëroi për 70 vjet.

Princi i kurorës Mishal al-Ahmad al-Jaber al-Sabah mbërriti në Londër të dielën, me një delegacion, në një udhëtim për të shprehur ngushëllime për mbretëreshën, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve KUNA.

Kryeministri i Egjiptit, Moustafa Madbouli, gjithashtu u drejtua për në Londër të dielën në mëngjes për të marrë pjesë në funeralin e mbretëreshës në emër të presidentit Abdel Fatah al-Sisi.

Presidenti izraelit Isaac Herzog është planifikuar të fluturojë për në Londër të dielën si përfaqësues i Izraelit në funeralin. Ai do të shoqërohet nga bashkëshortja e tij Mihal.

Mbreti i Bahreinit Hamad bin Isa Al-Khalifa mbërriti të shtunën në Mbretërinë e Bashkuar për të bërë nderimet e tij. Mbreti Bahrani do t'i shprehë ngushëllimet e tij Mbretit Charles III dhe pjesës tjetër të familjes mbretërore.

Mbreti i Bahreinit Hamad bin Isa Al-Khalifa mbërriti të shtunën në Mbretërinë e Bashkuar për të bërë nderimet e tij.

Mbreti Abdullah u nis nga Jordania të shtunën për të marrë pjesë në funeralin që do të mbahet në Londër përpara se të nisej për në Nju Jork për të marrë pjesë në sesionin e 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Sulltani i Omanit Haitham bin Tariq al-Moazam mbërriti të premten për një vizitë që do të zgjasë "disa ditë", sipas agjencisë shtetërore të lajmeve ONA.

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame