Thursday 23-05-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

Karim Benzema bëhet futbollisti i dytë mysliman që fiton Topin e Artë

admin
  • Krijuar : 18-10-22
  • / 3045 Lexime

Karim Benzema bëhet futbollisti i dytë mysliman që fiton Topin e Artë 2022

Benzema u shpall fituesi i Topit të Artë 2022 në mbrëmjen e ndarjes së çmimeve të mbajtur në Theatre du Chatelet, Paris, Francë, të hënën në mbrëmje me orën lokale.

Çmimi u dorëzua drejtpërdrejt nga Legjenda e Real Madridit dhe fituesi i Topit të Artë të vitit 1998, Zinedine Zidane.
Në fjalën e tij pas marrjes së çmimit, Benzema tha se edhe pse Topi i Artë është një çmim individual, është edhe një çmim kolektiv për të. Ai shtoi se Topi i Artë që fitoi është për të gjithë.

Benzema është përpara Sadio Mane, i cili është në vendin e dytë në votim, ndërsa mesfushori i Manchester Cityt Kevin De Bruyne dhe Robert Lewandowski i Barcelonës janë në vendin e tretë dhe të katërt.

Çmimi iu dha futbollistit më të mirë në botë këtë vit në bazë të performancës gjatë sezonit 2021-2022. Karim Benzema shënoi 50 gola dhe 16 asistime nga 56 ndeshje në nivel klubi dhe kombëtar sezonin e kaluar. Benzema gjithashtu fitoi me sukses katër trofe, përkatësisht Ligën Spanjolle, Ligën e Kampionëve dhe Superkupën e Spanjës me Real Madridin, si dhe Ligën e Kombeve të UEFA-s me kombëtaren franceze.

Me këtë fitore, Karim Benzema u bë futbollisti i parë mysliman në dy dekadat e fundit që fitoi Topin e Artë pas Zinedine Zidane në 1998 dhe futbollisti i tretë mysliman që e fitoi trofeun prestigjioz.

Disa futbollistë myslimanë kanë fituar Topin e Artë që kur çmimi prestigjioz individual në botë u mbajt për herë të parë në vitin 1956.

Futbollisti i parë që fitoi Topin e Artë ishte George Weah, një sulmues nga Liberia i cili ka luajtur për klube të mëdha evropiane si Monaco, Paris Saint-German, Chelsea dhe AC Milan.

Ne fituam Topin e Artë në 1995 ndërsa luanim për AC Milan. Është interesante se në atë kohë ai ishte musliman. Në vitin 1999, ai vendosi të kthehej në besimin e tij të vjetër dhe përqafoi krishterimin.

Zinedine Zidane është futbollisti i dytë mysliman që fiton çmimin Topi i Artë, veçanërisht në vitin 1998 kur futbollisti francez mbronte klubin italian, Juventus. Zidane dihet se është një musliman, pavarësisht se është i fshehtë dhe hezitues për të zbuluar bindjet e tij personale për publikun.

Karim Benzema është emri i fundit që i është shtuar listës së futbollistëve myslimanë që kanë fituar çmimin prestigjioz. Ai njihet si një mysliman i devotshëm, gjë që mund të shihet nga disa nga postimet e tij në diagramin e Instof-it, të cilat shpesh tregojnë mbishkrimin "Alhamdulillah" si një shprehje mirënjohjeje nga lojtari.

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame