Thursday 23-05-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

Kina do të presë Hamasin dhe Fatahun për bisedimet e unitetit palestinez

admin
  • Krijuar : 27-04-24
  • / 95 Lexime


         Kina do të mirëpresë bisedimet e unitetit palestinez midis grupit militant islamik Hamas dhe rivalëve të tij Fatah, thanë të premten të dy grupet dhe një diplomat me bazë në Pekin, një sulm i dukshëm kinez në diplomacinë palestineze në mes të luftës në Rripin e Gazës.
Hamasi, i cili kontrollon Gazën, është grupi, luftëtarët e të cilit sulmuan qytetet izraelite më 7 tetor, duke vrarë 1200 njerëz dhe duke kapur 253 pengje. Izraeli është betuar se do të asgjësojë Hamasin në një sulm që ka vrarë më shumë se 34,000 palestinezë.
Fatah është lëvizja e Mahmoud Abbas, president i Autoritetit Palestinez të mbështetur nga Perëndimi, i cili ushtron vetëqeverisje të kufizuar në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli.
Dy fraksionet rivale palestineze kanë dështuar në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve të tyre politike që kur luftëtarët e Hamasit dëbuan Fatahun nga Gaza në një luftë të shkurtër në 2007. Uashingtoni është i kujdesshëm ndaj lëvizjeve për të pajtuar të dy grupet, pasi mbështet PA-në, por e ka ndaluar Hamasin si terroristë.
Një zyrtar i Fatah-ut tha për Reuters se një delegacion, i udhëhequr nga zyrtari i lartë i grupit Azzam Al-Ahmed, ishte nisur për në Kinë. Një zyrtar i Hamasit tha se ekipi i fraksionit për bisedimet, i udhëhequr nga zyrtari i lartë i Hamasit, Moussa Abu Marzouk, do të fluturonte atje më vonë të premten.
“Ne mbështesim forcimin e autoritetit të Autoritetit Kombëtar Palestinez dhe mbështesim të gjitha fraksionet palestineze në arritjen e pajtimit dhe rritjen e solidaritetit përmes dialogut dhe konsultimit”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin në një konferencë të rregullt të premten, pa e konfirmuar takimin.
Vizita do të jetë hera e parë që një delegacion i Hamasit njihet publikisht se ka shkuar në Kinë që nga fillimi i luftës në Gaza. Një diplomat kinez, Wang Kejian, u takua me shefin e Hamasit Ismail Haniyeh në Katar muajin e kaluar, sipas ministrisë së jashtme kineze.
Diplomati me bazë në Pekin, i cili ishte informuar për këtë çështje, tha se bisedimet synonin të mbështesnin përpjekjet për të pajtuar dy grupet rivale palestineze.
Kina ka demonstruar së fundmi një ndikim diplomatik në rritje në Lindjen e Mesme, ku gëzon lidhje të forta me kombet arabe dhe Iranin. Vitin e kaluar, Pekini ndërmjetësoi një marrëveshje paqeje midis armiqve të vjetër rajonalë Arabisë Saudite dhe Iranit.
Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se ai diskutoi me presidentin kinez Xi Jinping dhe zyrtarë të tjerë në Pekin të premten se si Kina mund të luajë një rol konstruktiv në krizat globale, përfshirë Lindjen e Mesme.
Zyrtarët kinezë kanë rritur avokimin për palestinezët në forumet ndërkombëtare muajt e fundit, duke bërë thirrje për një konferencë paqeje në shkallë më të gjerë izraelito-palestineze dhe një afat kohor specifik për të zbatuar një zgjidhje me dy shtete.
Në shkurt, Pekini i kërkoi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND) të jepte opinionin e saj mbi pushtimin izraelit të territoreve palestineze, për të cilin tha se ishte i paligjshëm.
Kohët e fundit, Kina ka shtyrë që Palestina t'i bashkohet Kombeve të Bashkuara, për të cilën kryediplomati i Pekinit Wang Yi tha javën e kaluar se do të "ndreqte një padrejtësi të zgjatur historike". (Raportim nga Nidal Al-Mughrabi dhe Laurie Chen në Pekin Raportim shtesë nga Ali Sawafta në Ramallah Shkrim nga Nidal Al-Mughrabi Redaktim nga Peter Graff) / ANews 

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame