Monday 15-07-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

Grupi i metalit mysliman i Indonezisë, i përbërë nga vajza, shkon në Glastonbury

admin
  • Krijuar : 25-06-24
  • / 174 Lexime

Kur tre vajza adoleshente indoneziane krijuan një grup metalik 10 vjet më parë për të kënduar për barazinë gjinore dhe paqen mbi kitarat, vështirë se mund të kishin ëndërruar që një ditë të luanin në Glastonbury.

 

Megjithatë, një dekadë më vonë, tre gratë muslimane të Voice of Baceprot do të bëhen grupi i parë nga Indonezia që do të performojë në festivalin me famë botërore në Britani këtë javë, ku kryesuesit përfshijnë Coldplay dhe Dua Lipa.

Seti i tyre do të shënojë kulmin më të fundit në një karrierë të egër që ka parë Firda Kurnia (kitarë dhe vokal), Widi Rahmawati (bas) dhe Euis Siti Aisah (bateri) të grumbullojnë një bazë të madhe fansash ndërsa sfidojnë stereotipet gjinore në shoqërinë indoneziane të dominuar nga meshkujt.

"Sinqerisht, Glastonbury nuk është në listën tonë të dëshirave, sepse ndihemi sikur është një ëndërr shumë e lartë," tha Euis, 24 vjeç, për AFP.

"(Unë jam) gjysma në mosbesim. Kjo është arsyeja pse ne vazhdojmë të kontrollojmë nëse është Glastonbury zyrtar ose nëse dikush na ka bërë shaka."

Zëri i Baceprot u ngrit nga fillimet e përulura në një fshat pranë qytetit të Garutit në Javan Perëndimore.

Ata fituan fansat me kopertinat e tyre të zhurmshme Rage Against the Machine -- fjala "baceprot" do të thotë e zhurmshme në sundanisht, një gjuhë tradicionale indoneziane -- dhe gjithashtu fituan fansat me materialin e tyre origjinal.

Më pas erdhi vëmendja më e gjerë ndërkombëtare, duke përfshirë lavdërimet nga disa superyje. Basisti i Red Hot Chilli Peppers Flea shkroi një herë në Twitter se ishte "shumë i mërzitur me Voice of Baceprot".

Dhe ndërsa grupi ka luajtur më parë në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë -- duke përfshirë festivalin e famshëm Wacken metal në Gjermani -- ka nerva përpara Glastonbury.

"Shpresoj se nervozizmi im është një kujtesë për mua që të jem më i përgatitur," tha Euis.

- Ëndrra e turneut në Indonezi -

Konservatorët myslimanë në Indonezi e kanë kritikuar grupin për faktin se ato janë gra, dhe gjithashtu kanë pohuar se rrobat e tyre janë të papërshtatshme.

Por Voice of Baceprot kanë qëndruar në besimet e tyre dhe kanë rikthyer muzikën e tyre.

Hiti i tyre më i madh - "Zot, më lejo (Të lutem) të luaj muzikë" - ka grumbulluar miliona shfaqje në YouTube dhe Spotify dhe synon kritikuesit konservatorë që thonë se gratë nuk duhet të luajnë një muzikë të tillë.

Grupi gjithashtu ka shkruar këngë për ndryshimet klimatike dhe të drejtat e grave.

“Ne krijojmë këngë bazuar në atë që shohim, dëgjojmë, lexojmë dhe përjetojmë vetë”, tha Firda.

Ngritja e grupit ka ardhur me një rrezik që ata nuk e kishin parashikuar: fansat "të fiksuar" kureshtarë për çdo aspekt të jetës së tyre.

Disa madje janë paraqitur në shtëpitë e tyre për t'u përpjekur t'i takojnë.

"Ne jemi si: "OK, ndoshta ky është një nga rreziqet e punës". Familjet tona ndonjëherë ngatërrohen”, tha Firda, 24 vjeç.

Pas formimit në vitin 2014, Voice of Baceprot luajti në festivale të vogla rreth Java Perëndimore, një nga provincat më konservatore të Indonezisë.

Ata më vonë u transferuan në kryeqytetin Xhakarta dhe gjithashtu luajtën koncerte në internet gjatë pandemisë Covid.

Që atëherë ata janë kthyer në vendlindje, ku po ndërtojnë studion e tyre.

Widi tha se grupi ka marrë "shumë" oferta për të luajtur jashtë vendit.

Por ndërsa përgatiten për të luajtur shfaqjen më të madhe të jetës së tyre në fermën e famshme Worthy në Anglinë jugperëndimore, Voice of Baceprot thotë se një nga ëndrrat e tyre i ka rrënjët në shtëpi.

"Ne me të vërtetë duam të bëjmë një turne në Indonezi," tha Widi. “Por ne nuk e kemi pasur ende mundësinë”./botaislame24

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame