Monday 15-07-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

VIDEO / Protestuesit izraelitë bllokojnë autostradat: Kërkojnë armëpushim

admin
  • Krijuar : 08-07-24
  • / 45 Lexime

Duke shënuar nëntë muaj që nga fillimi i luftës në Gaza, protestuesit izraelitë bllokuan autostradat në të gjithë vendin të dielën, duke kërkuar dorëheqjen e Kryeministrit Benjamin Netanyahu dhe duke bërë thirrje për një armëpushim për të kthyer qindra pengjet e mbajtura nga Hamasi.

 

Protestat vijnë ndërsa përpjekjet e gjata për të arritur një armëpushim fituan vrull javën e kaluar kur Hamasi hoqi një kërkesë kyçe për një angazhim izraelit për t'i dhënë fund luftës. Grupi militant ende kërkon që ndërmjetësuesit të garantojnë një armëpushim të përhershëm, ndërsa Netanyahu premton të vazhdojë luftën deri sa Izraeli të shkatërrojë kapacitetet ushtarake dhe qeverisëse të Hamasit.

"Çdo marrëveshje do të lejojë Izraelin të rikthehet dhe të luftojë deri sa të arrihen të gjitha qëllimet e luftës," tha Netanyahu në një deklaratë të dielën që ka gjasa të thellojë shqetësimet e Hamasit për propozimin.

"Dita e Ndërprerjes" e së dielës filloi në orën 6:29 të mëngjesit, në të njëjtën kohë kur militantët e Hamasit lëshuan raketat e para drejt Izraelit në sulmin e 7 tetorit që shkaktoi luftën. Protestuesit bllokuan rrugët kryesore dhe demonstruan jashtë shtëpive të ministrave të qeverisë.

Pranë kufirit me Gazën, protestuesit izraelitë lëshuan 1,500 balona të zeza dhe të verdha për të simbolizuar ata qytetarë që u vranë dhe u rrëmbyen.

Hannah Golan tha se erdhi për të protestuar "braktisjen shkatërrimtare të komuniteteve tona nga qeveria jonë." Ajo shtoi: "Sot bëhen nëntë muaj nga kjo ditë e zezë, dhe ende askush në qeverinë tonë nuk merr përgjegjësi."

Militantët palestinezë vranë rreth 1,200 persona në sulmin surprizë dhe morën peng 250 të tjerë. Ofensiva hakmarrëse e Izraelit ka vrarë mbi 38,000 palestinezë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së territorit, e cila nuk bën dallim midis luftëtarëve dhe civilëve në numërimin e saj.

Rreth 120 pengje mbeten ende të mbajtura pas lirimit të më shumë se 100 pengjeve si pjesë e një marrëveshjeje armëpushimi në nëntor. Izraeli ka përfunduar tashmë se më shumë se 40 nga pengjet e mbetura janë të vdekur, dhe ka frikë se numri do të rritet ndërsa lufta vazhdon.

Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur një propozim për një armëpushim të fazuar në të cilin Hamasi do të lirojë pengjet e mbetura në këmbim të një armëpushimi të qëndrueshëm dhe tërheqjes së forcave izraelite nga Gaza. Por Hamasi dëshiron garanci nga ndërmjetësuesit që lufta do të përfundojë, ndërsa Izraeli dëshiron lirinë për të rinisur luftimet nëse bisedimet për lirimin e grupit të fundit të pengjeve zgjasin.

Izraeli vazhdon të luftojë xhepa të militantëve palestinezë nëpër Gazë pas muajsh bombardimesh të rënda dhe operacioneve tokësore që kanë shkatërruar qytetet kryesore të territorit dhe kanë zhvendosur shumicën e popullsisë së tij prej 2.3 milionë njerëzve, shpesh disa herë. Të dielën, Izraeli lëshoi urdhra të reja evakuimi për pjesë të Gaza City, e cila u bombardua rëndë dhe u zbraz kryesisht në fillim të luftës.

Trupat e gjetura me duar të lidhura
Spitali Nasser në qytetin jugor të Gazës, Khan Younis, tha se trupat e tre palestinezëve u nxorën nga zona e kalimit Kerem Shalom me Izraelin. Një deklaratë e spitalit tha se ata ishin të prangosur dhe një reporter i Associated Press pa një nga trupat me duar të lidhura.

Abdel-Hadi Ghabaeen, një xhaxha i njërit prej të ndjerëve, tha se ata kishin punuar për të siguruar dërgimin e ndihmave humanitare dhe dërgesave tregtare përmes kalimit. Ai tha se pa ushtarët t'i ndalonin të shtunën dhe se trupat kishin shenja rrahjeje, me një që kishte një këmbë të thyer.

Ushtria izraelite tha se po hetonte raportet.

Mijëra palestinezë janë ndaluar që nga fillimi i luftës, dhe shumë prej atyre që janë liruar, si dhe disa izraelitë që kanë punuar në objektet e ndalimit, thonë se të ndaluarit janë torturuar dhe mbajtur në kushte të ashpra. Autoritetet izraelite kanë mohuar abuzimin e të burgosurve.

Sulmet ajrore izraelite gjatë natës dhe deri të dielën ndërkohë vranë të paktën 13 palestinezë, përfshirë nënsekretarin e punës në qeverinë kryesisht të shpërbërë të drejtuar nga Hamasi.

Ihab Al-Ghussein ishte ndër katër njerëzit e vrarë në një sulm në një shkollë të kthyer në strehë në Gaza City, sipas Mbrojtjes Civile, një grup i parë përgjigjesh nën qeverinë e drejtuar nga Hamasi. Hamasi e vajtoi humbjen e tij në një deklaratë dhe tha se një sulm më herët gjatë luftës kishte shkatërruar shtëpinë e tij dhe kishte vrarë gruan dhe vajzën e tij.

Ushtria izraelite tha se kishte goditur një kompleks militant "në zonën e një ndërtese shkolle", si dhe një strukturë të afërt të prodhimit të armëve të Hamasit në Gaza City pasi kishte marrë masa për të zbutur dëmtimin e civilëve.

Ushtria njoftoi veçmas se një prej oficerëve të saj u vra në betejë në qytetin jugor të Gazës, Rafah, duke e çuar numrin e përgjithshëm të ushtarëve izraelitë të vrarë në 680 që nga fillimi i luftës.

Izraeli shkëmben zjarr me Hezbollahun
Grupi militant libanez Hezbollah tha herët të dielën se lëshoi dhjetëra predha drejt veriut të Izraelit, duke shënjestruar zona më shumë se 30 kilometra (20 milje) nga kufiri, më thellë se shumica e sulmeve. Një burrë 28-vjeçar u plagos rëndë, raportoi shërbimi kombëtar i shpëtimit të Izraelit.

Një sulm tjetër pranë kufirit plagosi tre persona, një prej të cilëve rëndë, sipas Qendrës Mjekësore Galilee. Mediat izraelite raportuan se personi i plagosur rëndë ishte një qytetar amerikan. Nuk kishte një konfirmim të menjëhershëm nga ushtria.

Hezbollah filloi sulmet me raketa dhe mortaja pas shpërthimit të luftës në Gaza. Rrezja dhe ashpërsia e sulmeve dhe kundërgoditjeve të Izraelit janë përshkallëzuar në javët e fundit, duke rritur frikën e një lufte të gjithanshme që do të kishte pasoja katastrofike për njerëzit në të dy anët e kufirit.

Ndërmjetësuesit nga Shtetet e Bashkuara, Egjipti dhe Katari kanë intensifikuar përpjekjet e tyre javën e kaluar për të arritur një marrëveshje midis Izraelit dhe Hamasit. Hezbollah ka thënë se do të ndalojë sulmet e tij nëse ka një armëpushim në Gaza.

Kompromisi i së shtunës nga Hamasi mund të çojë në pauzën e parë të luftimeve që nga nëntori dhe të hapë rrugën për bisedime të mëtejshme, edhe pse të gjitha palët paralajmëruan se një marrëveshje ende nuk është e garantuar.

Marrëveshja e fazuar e Uashingtonit do të fillonte me një armëpushim të plotë dhe të plotë gjashtë-javor gjatë së cilës pengjet e moshuara, të sëmura dhe femra do të liroheshin në këmbim të qindra të burgosurve palestinezë. Gjatë atyre 42 ditëve, forcat izraelite do të tërhiqeshin nga zonat e populluara dendur të Gazës dhe do të lejonin kthimin e njerëzve të zhvendosur në shtëpitë e tyre në veri të Gazës.

Palestinezët e lodhur nga lufta në Rripin e Gazës dukeshin pesimistë, pas rasteve të mëparshme kur të dy palët dukeshin të afërta për një marrëveshje.

"Ne kemi jetuar nëntë muaj vuajtjesh," tha Heba Radi, një nënë e gjashtë fëmijëve që jeton në një tendë në qytetin qendror të Deir Al-Balah, ku ajo është strehuar që kur ata u larguan nga shtëpia e tyre në Gaza City. "Armëpushimi është bërë një ëndërr e largët."/bota-islame.com

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame