Monday 15-07-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

Sirianët në Turqi kanë frikë për të ardhmen pasi Erdogan planifikon kthimin në atdhe

user_b
  • Krijuar : 08-07-24
  • / 79 Lexime

Plani i papritur i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan për të ftuar homologun e tij të larguar sirian Bashar Al Assad për bisedime ka ngritur frikën e sirianëve në Turqi për t'u kthyer mbrapsht, një javë pasi një valë dhune kundër emigrantëve tashmë i la të tronditur.

Ankaraja ndërpreu lidhjet me Damaskun në vitin 2011 pasi filloi lufta civile në Siri dhe forcat turke mbështetën forcat anti-Asad në veri. Megjithatë, në dy javët e fundit, Erdogan ka theksuar nevojën për pajtim me fqinjin e Turqisë.

Të dielën, ai u citua të thoshte se do ta ftonte Assadin "në çdo kohë" që të punonte për t'u kthyer në marrëdhëniet e kaluara me Sirinë, e cila është ndërprerë nga lufta që tërhoqi në SHBA, Rusi, Turqi dhe disa grupe të armatosura.

"Ka frikë se Erdogan do të bëjë një marrëveshje me Asadin dhe do t'i kthejë sirianët" në pjesët e vendit të kontrolluara nga Damasku, tha Samir Al-Abdullah, nga Qendra jofitimprurëse Harmoon për Studime Bashkëkohore në Stamboll.

"Ka edhe nga ata që kanë frikë se do t'u hiqet shtetësia turke," tha ai për disa prej më shumë se 3 milionë emigrantëve sirianë të luftës në Turqi. Numri i të ardhurve sirianë ka shqetësuar turqit, të cilët pyesin veten nëse do të kthehen ndonjëherë në shtëpi, duke e shtyrë Erdoganin të premtojë bisedime dhe një kthim vullnetar eventual "të nderuar" për shumicën.

Ahmad, 19 vjeç, një student sirian në lagjen Eyupsultan të Stambollit, tha se familja e tij po mendon të shesë pronat e tyre në Turqi për shkak të trazirave anti-imigruese.

“Ata janë të frikësuar edhe pse kanë nënshtetësi turke,” tha ai, duke refuzuar të japë një mbiemër për arsye sigurie.
Në lagjen me popullsi të dendur Sultanbeyli të Stambollit, i cili strehon shumë refugjatë sirianë, banorët thanë se sulmuesit thyen xhamat e një dyqani berber në pronësi siriane dhe brohoritën slogane kundër emigrantëve.

Një nënë siriane tha se djali i saj, 8 vjeç, tani “dëshiron të qëndrojë brenda, sepse beson se njerëzit mund të na bëjnë dëm”

Erdogan tha se rendi publik është një vijë e kuqe për vendin. Siria ka thënë se çdo normalizim në lidhje mund të vijë vetëm pasi Turqia të pranojë të tërheqë mijëra trupa nga zonat e kontrolluara nga rebelët – një parakusht që Ankaraja e ka quajtur të papranueshme, duke përmendur shqetësimet e sigurisë për luftëtarët kurdë sirianë.

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame