Monday 15-07-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

Infermierja myslimane në SHBA pushohet nga puna pasi e quajti luftën e Izraelit në Gaza "gjenocid"

admin
  • Krijuar : 09-07-24
  • / 93 Lexime

Një spital në New York City shkarkoi një infermiere palestinezo-amerikane myslimane pasi ajo e quajti luftën e Izraelit në Gaza një "gjenocid" gjatë një fjalimi të pranimit për një çmim për punën e saj me nënat e pikëlluara që kanë humbur fëmijët gjatë shtatzënisë dhe lindjes.

Një zëdhënës i spitalit, NYU Langone Health, tha të enjten se infermierja e punës dhe lindjes Hesen Jabr ishte paralajmëruar më parë që të mos sillte pikëpamjet e saj "për këtë çështje përçarëse dhe të ngarkuar në vendin e punës."

Jabr postoi në Instagram se ajo ishte shpërblyer më 7 maj, kur bëri vërejtjet e saj, duke shtuar se ajo mori një letër pushimi nga puna më vonë gjatë muajit.

Në një pjesë të fjalimit të saj të pranimit, ajo foli për nënat që kishin humbur fëmijët gjatë luftës në Gaza, duke thënë se çmimi ishte "thellësisht personal" për të.

"Më dhemb të shoh gratë nga vendi im që po kalojnë humbje të paimagjinueshme gjatë gjenocidit aktual në Gaza," tha Jabr në videon e fjalimit të saj që postoi online.

Zëdhënësi i spitalit në një email tha se Jabr ishte paralajmëruar në dhjetor, "pas një incidenti të mëparshëm, që të mos sillte pikëpamjet e saj për këtë çështje përçarëse dhe të ngarkuar në vendin e punës.

"Ajo në vend të kësaj zgjodhi të mos e dëgjonte atë në një ngjarje të fundit të njohjes së punonjësve që ishte ndjekur gjerësisht nga kolegët e saj, disa prej të cilëve u mërzitën pas komenteve të saj," tha zëdhënësi pa dhënë detaje për incidentin e mëparshëm.

"Si rezultat, Jabr nuk është më një punonjëse e NYU Langone."

Sulmi i vazhdueshëm i Izraelit në Gaza ka lënë mbi 36,000 të vdekur në tetë muajt e fundit, thotë ministria lokale e shëndetësisë. Lufta gjithashtu ka shkaktuar uri të gjerë në enklavën e ngushtë bregdetare dhe ka zhvendosur pothuajse të gjithë popullsinë e saj prej 2.3 milionë banorësh.

Konflikti, i cili ka çuar në rritjen e islamofobisë dhe antisemitizmit dhe demonstrata të gjera në SHBA dhe gjetkë, filloi kur grupi militant palestinez Hamas, i cili qeveris Gazën, sulmoi Izraelin më 7 tetor, duke vrarë rreth 1,200 dhe duke marrë më shumë se 250 pengje, sipas shifrave izraelite./bota-islame.com

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame