Monday 15-07-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

Ushtria izraelite u bën thirrje të gjithë banorëve të qytetit Gaza të largohen.

admin
  • Krijuar : 10-07-24
  • / 45 Lexime

Ushtria izraelite të mërkurën hodhi mijëra fletushka në Qytetin Gaza, duke u bërë thirrje të gjithë banorëve të largohen në mes të një ofensivë ushtarake të intensifikuar mbi qytetin kryesor të territorit palestinez, tha një gazetar i AFP-së.

Fletushkat, drejtuar “të gjithëve në Qytetin Gaza”, përcaktojnë rrugët për të dalë nga qyteti drejt zonave të sigurta të caktuara më në jug dhe paralajmërojnë se zona urbane do të “mbetet një zonë e rrezikshme luftimesh” ndërsa ushtria godet objektivat e Hamasit.

Izraeli lëshoi një urdhër të parë zyrtar për evakuim për një pjesë të qytetit më 27 qershor, dhe dy të tjera në ditët në vijim.

Në hedhjen e fletushkave, ushtria tha se banorët do të jenë në gjendje të marrin dy rrugë të sigurta “shpejt dhe pa inspektim nga Qyteti Gaza drejt strehëve në Deir Al-Balah dhe Al-Zawiya.”

Pas sulmeve të Hamasit më 7 tetor, Izraeli tha në janar se kishte “çmontuar” strukturën “ushtarake” të grupit militant në qytetin verior.

Dhjetëra mijëra banorë të tjerë tashmë kanë ikur nga Qyteti Gaza që kur trupat nisën ofensivën më të fundit në distriktin lindor Shujaiya të qytetit dhe që atëherë beteja tokësore janë zhvilluar.

Dy urdhërat më të fundit përfshijnë distriktet qendrore dhe perëndimore, ku këtë javë janë zhvendosur tanke dhe trupa.

Ushtria gjithashtu tha se forcat e saj kanë sulmuar militantët brenda selisë së zbrazur të agjencisë së OKB-së për palestinezët, UNRWA.

Sulmet gjithashtu kanë goditur Deir Al-Balah, një zonë ku palestinezët janë ftuar të zhvendosen për siguri.

Kombet e Bashkuara të martën shprehën shqetësim për urdhrat e evakuimit të Izraelit, duke thënë se ato u kërkojnë palestinezëve të shkojnë në zona ku ka luftime.

Sulmi i Hamasit më 7 tetor mbi Izraelin jugor rezultoi në vdekjen e 1,195 personave, kryesisht civilë, sipas një regjistrimi të AFP bazuar në shifrat izraelite.

Militantët gjithashtu kanë kapur 251 pengje, 116 prej të cilëve mbeten në Gaza, duke përfshirë 42 që ushtria thotë se janë të vdekur.

Ofensiva ushtarake e Izraelit ka vrarë të paktën 38,243 persona në Gaza, gjithashtu kryesisht civilë, sipas shifrave të publikuara të martën nga ministria e shëndetësisë e territorit të kontrolluar nga Hamas.

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame