Monday 15-07-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

Astronautja e parë femër arabe arriti në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

admin
  • Krijuar : 22-04-24
  • / 3666 Lexime

Saudi Rayyanah Barnawi dhe bashkatdhetari Ali Al Qarni fillojnë misionin shkencor tetë-ditor në bordin e ISS

Rayyanah Barnawi, një shkencëtar hulumtues dhe Ali Al Qarni, një pilot luftarak, kanë mbërritur në stacion për një mision shkencor tetë-ditor.

Ata u bënë qytetarët e parë sauditë në hapësirë që nga viti 1985, kur mbretëria dërgoi princin Sultan bin Salman në anijen kozmike të NASA-s për një udhëtim njëjavor.

Kapsula SpaceX Dragon që mbante sauditët dhe dy astronautë amerikanë - Peggy Whitson dhe Jeff Shoffner - u ankorua në laboratorin shkencor në orën 17:12 GST, si pjesë e misionit Axiom 2.

"Përshëndetje nga hapësira e jashtme," tha zonja Barnawi më herët gjatë ditës ndërsa lundronte në bordin e Dragoit.

“Ndihet e mrekullueshme të shikosh Tokën nga kjo kapsulë. Ne jemi këtu duke ndjerë mikrogravitetin.”

Zonja Barnawi, 33, ka hyrë gjithashtu në librat e rekordeve si gruaja e parë arabe që shkoi në një mision hapësinor.

Ajo mbajti një fjalim me sy të përlotur gjatë një ceremonie mirëseardhjeje në ISS, ku tha se ishte krenare që përfaqësonte vendin e saj.

"Unë po përfaqësoj shpresat dhe ëndrrat e të gjithëve në shtëpi dhe në rajon," tha zonja Barnawi.

“Jam shumë i lumtur që jam këtu. Jam gjithashtu shumë i lumtur që kam marrë një trajnim të gjerë për trajnerë që kanë trajnuar astronautët e mëparshëm.

"Unë do ta shijoj këtë përvojë në maksimum."

Dr Al Neyadi mirëpret kolegët arabë
Dr Al Neyadi, i cili është në ISS për një mision gjashtë mujor, mirëpriti kolegët e tij arabë me takime.

Ai kishte bërë përgatitjet për mbërritjen e astronautëve sauditë për disa ditë, duke përfshirë ndihmën për të zhvendosur një kapsulë Dragon në një port tjetër docking për të liruar një vend parkimi për anijen e tyre kozmike.

Ai gjithashtu monitoroi mbërritjen e kapsulës së tyre në stacion nga kupola - observatori në ISS - dhe bëri disa fotografi.

Puna shkencore në stacionin hapësinor
Zonja Barnawi ka një dekadë përvojë në kërkimin e qelizave burimore të kancerit dhe një nga eksperimentet e saj në ISS do të fokusohet në atë fushë.

Ajo do të studiojë reagimin inflamator të qelizave imune njerëzore në mikrogravitet.

Kjo do të ndihmojë në hetimin e ndryshimeve në mRNA - një material gjenetik që i tregon trupit se si të prodhojë proteina.

Eksperimenti është dërguar nga Spitali Specialist King Faisal dhe Qendra Kërkimore.

Z. Al Qarni gjithashtu do të luajë një rol vendimtar në mision, duke përfshirë pjesëmarrjen në disa eksperimente që i janë caktuar nga studiuesit sauditë.

Një prej tyre përfshin testimin e teknikave të ndryshme në një dhomë reagimi të mbjelljes së reve. Kjo mund t'i ndihmojë shkencëtarët në mbretëri të shpikin mënyra të reja për të kryer eksperimente të mbjelljes së reve për të rritur nivelet e reshjeve në zona të caktuara.

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame