Monday 15-07-2024
Imsaku
L. Diellit
Yleja
Ikindia
Akshami
Jacia

Trajneri thotë se transferimi i Ronaldos në Al-Nassr është si transferimi i Peles

admin
  • Krijuar : 09-01-23
  • / 4815 Lexime

Trajneri i klubit thotë se transferimi i Ronaldos në Al-Nassr është si transferimi i Pele në New York Cosmos

Duke folur gjatë një vizite në kampin e Rally Dakar, francezi shprehu dëshirën e tij për të parë Ronaldon të rifitonte gëzimin e lojës dhe tha se legjenda portugeze 37-vjeçare është në gjendje të mirë fizike dhe tashmë i integruar me skuadër.

Garcia shpjegoi gjithashtu se Ronaldo nuk është çdo futbollist, duke theksuar pesë çmimet e tij të Topit të Artë.

"Unë mendoj se kjo çështje është shumë e rëndësishme për zhvillimin e Arabisë Saudite dhe Lindjes së Mesme," tha Garcia. “Nëse mund të bëj një krahasim, mendoj se është e ngjashme me ardhjen e Pele (në New York Cosmos) në epokën e tij, veçanërisht në lidhje me zhvillimin e futbollit në Arabinë Saudite”.

“Që nga ardhja e Cristianos, klubi ynë ka qenë në qendër të vëmendjes dhe e gjithë bota e njeh klubin tonë tani”, shtoi trajneri francez. “Unë mendoj se ne shkuam nga 800,000 në 10 milionë (ndjekës në mediat sociale) brenda pak orësh, disa ditësh, falë ardhjes së tij.”

"Siç mendoj gjithmonë, është shumë e lehtë të menaxhosh kampionë të mëdhenj," tha ai. “Ai u integrua me grupin, ne e shikonim duke bërë shaka dhe duke qeshur me kolegët e tij të rinj. Ai ishte me ne në ndeshjen e fundit, edhe nëse nuk ishte në gjendje të luante. Ai ishte i pranishëm në dhomën e zhveshjes.”

“Ai stërviti me biçikletë dhe ishte i lumtur pas regjistrimit tonë. Ai është me grupin me gjithë energjinë e tij dhe ka dëshirën për të fituar. Ai është një fitues nga natyra dhe nuk ka dyshim se do t'i tërheqë të gjithë pas vetes nga ky këndvështrim”.

I pyetur se kur Ronaldo do të bënte debutimin e tij në Al Nassr, Garcia tha se ai ka të ngjarë të marrë pjesë në ndeshjen kundër Ettifaq në Riad më 22 janar.

Para kësaj, ai pritet të luajë në Kupën e Sezonit të Riadit midis Paris Saint-Germain dhe 11 lojtarëve të përzgjedhur të Al-Hilal dhe Al-Nassr më 19 janar.

“Ne kemi një ndeshje ligë tre ditë më vonë,” tha Garcia për lojën ekspozuese kundër Lionel Messit dhe kompanisë. “Por kjo nuk është shumë e rrezikshme, gjëja më e rëndësishme është se kjo çështje tregon se sa e prirur është Arabia Saudite për sportin dhe futbollin”.

Share News


Lajme të Ngjashme:
© 2024 All rights reserved - Bota Islame